Politiikka
5.11.2017 07:58 ・ Päivitetty: 5.11.2017 07:58
Lakon pitkittäminen ”ei lisää ratkaisumahdollisuuksia” – Sähköalan riitaan on annettu sovintoehdotus
Sähköalan riitaan on annettu sovintoehdotus, kertoi valtakunnansovittelija Minna Helle Twitterissä varhain tänään.
Helteen mukaan Sähköliitto ja Teknologiateollisuus vastaavat ehdotukseen illalla kello seitsemän valtakunnansovittelijan toimistolla. Ehdotus ei ole julkinen, ennen kuin osapuolet ovat antaneet vastauksensa.
Sähköalan riitaan sovintoehdotus. #Sähköliitto ja @TechFinland vastaavat ehdotukseen 5.11.2017 klo 19. #sovittelu https://t.co/wj2V2kN6E6
— Minna Helle (@MinnaHelle) November 4, 2017
Helle suosittelee valtakunnansovittelijan toimiston verkkosivulla julkaistussa tiedotteessa, että osapuolet hyväksyvät sovintoehdotuksen.
– Riidan pitkittyminen ei lisää ratkaisumahdollisuuksia, vaan päinvastoin hankaloittaa sovun löytymistä, Helle arvioi.
Vajaan tuhannen sähköasentajan.
Lisää aiheesta
Vajaan tuhannen sähköasentajan lakko alkoi keskiviikkona. Teknologiateollisuuden mukaan siitä on jo aiheutunut häiriöitä ja kustannuksia alan yrityksille.
Tilannetta eilen kommentoineen Teknologiateollisuuden varatoimitusjohtaja Eeva-Liisa Inkeroisen mukaan kaikki alan yritykset ovat joutuneet tekemään poikkeusjärjestelyjä, kun omat sähkömiehet ovat olleet lakossa.
– Meillä on alan kaikki yritykset työtaistelujen piirissä ja vahinkoja ja menetyksiä tulee koko ajan. Mitä nopeammin asia saadaan pois päiväjärjestyksestä, sen parempi, Inkeroinen sanoi ennen valtakunnansovittelijan luo menemistään.
Inkeroisen mukaan osa yrityksistä on jo joutunut osittain ajamaan alas tuotantoaan. Hän pelkää, että edessä saattaa olla jopa tuotannon keskeytyksiä, jos lakko laajenee, kuten Sähköliitto on uhannut.
Laajempi toinen lakko alkaa perjantaina, mikäli osapuolet eivät pääse sopuun. Tuolloin sen piirissä olisivat kaikki Teknologiateollisuuden sopimusalalla työskentelevät lähes 2 500 Sähköliiton jäsentä.
Kiista koskee työehtojen neuvottelua. Teknologiateollisuus ja Teollisuusliitto ovat ilmoittaneet, että sähköalan työntekijöiden työehdot sisällytetään alan pääsopimukseen eli niin sanottuun metallin sopimukseen.
Sähköliitto katsoo, että sillä on oltava mahdollisuus neuvotella erillinen työehtosopimus suoraan Teknologiateollisuuden kanssa.
Sähköliitto katkaisi perjantaina neuvottelut myös metsä-alalla työskentelevien sähköasentajien työehtosopimuksista Metsäteollisuuden kanssa. Sähköliitto haluaa näin peesata Paperiliittoa, jonka tähän asti tahmeat neuvottelut Metsäteollisuuden kanssa jatkuvat maanantaina.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
4.11.2017 13:09
SAK:n Eloranta: Uskon, että lakkoneuvotteluissa on tapahtunut jotain myönteistä uutta
Politiikka
4.11.2017 09:36
Sähköliitto katkaisi neuvottelut Metsäteollisuuden kanssa peesatakseen Paperiliittoa
Politiikka
4.11.2017 09:17
Sähköalan lakon sovittelu jatkuu
Politiikka
3.11.2017 11:56
Merkillisyydet neuvottelukierroksella jatkuvat – Teknologiateollisuus julkisti Teollisuusliiton kanssa solmimansa sopimuksen sähkömiehille
Politiikka
17.10.2017 17:13
Sähköliitto antoi työtaisteluvaroituksen – noin tuhat jäisi tulematta töihin
Politiikka
1.9.2017 11:04
Sähköliitto: Noin 2 500 teollisuudessa työskentelevää asentajaa uhkaa sopimukseton tila
Politiikka
18.10.2017 11:51
Sähköliitto ei niele syytöksiä: ”Työnantaja saa syyttää omaa kovaa järjestöpolitiikkaansa”
Talous
25.10.2017 11:25
”Hyvin poikkeuksellista, jos asia on näin” – Sähköliitto happamana metallin sopimuksen soveltamisesta