Nyheter

14.1.2026 14:55 ・ Uppdaterad: 14.1.2026 14:55

Utrikesutskottets ordförande Koskinen besöker USA

Jukka-Pekka Flander
Utrikesutskottets ordförande Johannes Koskinen.

Utrikesutskottets ordförande Johannes Koskinen (SDP) besöker New York, Washington och Chicago den 18-24.1.

ABL

 

 

I New York deltar Koskinen i program som ordnas av Finlands FN-förbund i samarbete med FN-organisationer, Utrikesministeriet och Finlands FN-representation. Syftet med resan är att bekanta sig med FN:s reformprocess och aktuella teman för Finlands säkerhetsrådskampanj.

Finland eftersträvar en plats som invald medlemsstat i FN:s säkerhetsråd åren 2029-2030.

Från New York fortsätter Koskinen sin resa till Washington och Chicago som en del av den parlamentariska gruppen United for Ukraine.

I Washington träffar gruppens parlamentariker flera kongressledamöter samt representanter för tankesmedjor och USA:s utrikesdepartement. I Chicago diskuterar gruppen bland annat med universitetet, den amerikanska judiska kommittén AJC och ukrainare som bor i staden.

Dela denna artikel

Kommentarer

Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.

Sähköpostiosoitteesi

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU